Formidable Pro - en to it translation catalogue (544 entries)

en: Choose File
it: Scegli file

en: Remove file
it: Rimuovi file

en: Maximum upload size: %sMB
it: Dimensioni massime caricamento: %sMB.

en: Drop a file here or click to upload
it: Trascina qui il tuo file o fai clic per caricarlo

en: Sorry, this file type is not permitted.
it: Spiacente, questo tipo di file non è permesso.

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
it: Qesto file è troppo grande. Deve essere inferiore a %sMB.

en: Attachment
it: Allegato

en: Heads up
it: Attenzione

note: translators: %s: The page number
en: Page %s
it: Pagina %s

en: Insert with PHP
it: Inserisci con PHP

en: One special character
it: Almeno un carattere speciale

en: One number
it: Almeno un numero

en: One uppercase letter
it: Almeno una lettera maiuscola

en: One lowercase letter
it: Almeno una lettera minuscola

en: Eight characters minimum
it: Minimo otto caratteri

en: Require a strong password
it: Richiedi una password sicura

en: A strong password is at least 8 characters long and includes a an uppercase letter, a lowercase letter, a number, and a character.
it: Una password sicura deve essere lunga almeno 8 caratteri e deve contenere una lettera maiuscola, una lettera minuscola, un numero e un carattere speciale

en: Passwords must include at least one lowercase letter
it: Le password devono contenere almeno una lettera minuscola

en: Passwords must include at least one uppercase letter
it: Le password devono contenere almeno una lettera maiuscola

en: Passwords must include at least one number
it: Le password devono contenere almeno un numero

en: Passwords require at least 8 characters
it: Le password devono essere lunghe almeno 8 caratteri

en: Active Text
it: Testo attivo

en: Active BG
it: Sfondo attivo

en: Text Color
it: Colore testo

en: Hide lines in the rootline or progress bar
it: Nascondi le linee nella Rootline o nella Barra di avanzamento

en: Hide the page numbers
it: Nascondi numeri pagina

en: Show Rootline
it: Mostra la rootline

en: Show Progress bar
it: Mostra Barra di avanzamento

en: Hide Progress bar and Rootline
it: Nascondi Barra di avanzamento e Rootline

en: Pagination
it: Paginazione

en: show a single time dropdown
it: mostra campo a discesa orario singolo

en: Save
it: Salva

en: %1$d of %2$d
it: %1$d di %2$d

en: Page %d
it: Pagina %d

en: %s Complete
it: %s completo

en: Progress Bars &amp; Rootline
it: Barra di avanzamento &amp; Rootline

en: Server responded with %s code.
it: Il server ha risposto con il codice %s.

en: Your browser does not support drag and drop file uploads.
it: Il tuo browser non supporta il caricamento file "drag and drop".

en: Drop files here to upload
it: Rilascia qui i file per caricarli

en: Year
it: Anno

en: Month
it: Mese

en: Submit the form without refreshing the page.
it: Invia il modulo senza ricaricare la pagina.

en: Updated At
it: Aggiornato a

en: Submissions
it: Invii

en: Table
it: Tabella

en: Horizontal Bar
it: Barra orizzontale

en: Select a form and field:
it: Seleziona un modulo e un campo

en: Are you sure you want to cancel this upload?
it: Sei sicuro di voler annullare questo caricamento?

en: Cancel upload
it: Annulla caricamento

en: Protect all files uploaded in this form
it: Proteggi tutti i file caricati in questo modulo

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
it: Imposta il limite delle dimensioni per ciascun file caricato. Le impostazioni del tuo server permettoni un massimo di %d MB.

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
it: Non è possibile scrivere in %s per proteggere i tuoi caricamenti.

en: File upload failed
it: Caricamento del file fallito

en: Hide form uploads
it: Nascondi caricamenti del modulo

en: Show form uploads
it: Mostra caricamenti del modulo

en: No options found
it: Nessuna opzione trovata

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: No order set
it: Nessun ordine impostato

en: Descending (Z-A)
it: Discendente (Z-A)

en: Ascending (A-Z)
it: Ascendente (A-Z)

en: Set the order for the values in your Lookup Field.
it: Imposta l'ordine per i valori nel tuo campo Lookup.

en: Option order
it: Ordine opzione

en: Does not apply to administrators.
it: Non si applica agli Amministratori.

en: Limit options to those created by the current user
it: Limita le opzioni a quelle create dall'utente corrente

en: Get only the most recent value
it: Ottieni solo il valore più recente

en: Entry status
it: Stato voce

en: No options available: please check this field's options
it: Nessuna opzione disponibile: verifica le opzioni di questo campo

en: Complete entry
it: Completa voce

en: Draft or complete entry
it: Voce in bozza o completa

en: Save only the last 4 digits
it: Salva solo le ultime 4 cifre

en: Other - exclude country field
it: Altro - escludi campo Paese

en: International
it: Internazionale

en: Address Type
it: Tipo d'indirizzo

en: This value is invalid
it: Questo valore non è valido

en: Draft status
it: Stato bozza

en: Zip/Postal
it: CAP

en: State/Province
it: Stato/Provincia

en: City
it: Città

en: Country
it: Paese

en: Line 2
it: Riga 2

en: Line 1
it: Riga 1

en: Show image
it: Mostra immagine

en: Parent entry ID
it: ID voce-genitore

en: Date of entry submission
it: Data inserimento della voce

en: No Entries Message
it: Messaggio nessuna voce

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Select a taxonomy on the Form Actions tab of the Form Settings page
it: Seleziona una tassonomia nella scheda Azioni Modulo della Pagina impostazioni modulo.

en: There are no matching fields. Please check your formresults shortcode to make sure you are using the correct form and field IDs.
it: Non ci sono campi corrispondenti. Verifica lo shortcode formresults per essere sicuro di stare usando gli ID corretti del modulo e dei campi.

en: Form Entries
it: Voci del modulo

en: Load Options From
it: Carica opzioni da

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
it: Copia questo modulo in altri blog quando Formidable Forms è attivato

en: No taxonomies available
it: Nessuna tassonomia disponibile

en: You must include a field id or key in your graph shortcode.
it: Devi includere l'ID o la Chiave del campo nello shortcode del grafico.

en: Include draft entries
it: Includi bozze delle voci

en: Label on first option in the dropdown
it: Etichetta della prima opzione nel campo a discesa

en: Add HTML classes
it: Aggiungi classi HTML

en: Entry key
it: Chiave voce

en: Identify the entry by
it: Identifica la voce per

en: URL parameter (?entry=5)
it: Paremetro URL (?voce=5)

en: The entry in the back-end
it: La voce nel back-end

en: An anchor on the page with id="[key]"
it: Un anchor nella pagina con id="[chiave]"

en: A page
it: Una pagina

en: Send users to
it: Invia utenti a

en: Delete confirmation message
it: Messaggio di conferma eliminazione

en: Delete link label
it: Elimina etichetta link

en: View only
it: Solo visualizzazione

en: Edit if allowed
it: Modifica se permesso

en: Link action
it: Azione link

en: The ID of the page to link to
it: L'ID della pagina a cui collegarsi

en: Include all entries
it: Includi tutte le voci

en: Only include the entries the current user created
it: Includi solo le voci create dall'utente corrente

en: Drop down
it: Campo a discesa

en: Display format
it: Mostra formato

en: Field ID/key for labels
it: ID/Chiave campo per etichette

en: Display a List of Entries
it: Mostra un elenco delle voci

en: List of Entries
it: Elenco delle voci

en: Pending
it: In sospeso

en: this action if
it: questa azione se

en: Don't do
it: Non fare

en: Do
it: Fare

en: user if
it: utente se

en: Don't register
it: Non registrare

en: Register
it: Registra

en: this post if
it: questo articolo se

en: Don't create
it: Non creare

en: For Each
it: Per ognuno

en: The captcha is missing from this form
it: In questo modulo manca il captcha

en: Allow front-end editing of entries
it: Consenti la modifica delle voci dal front-end

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
it: Definisci chi può vedere, inviare e modificare le voci del modulo.

en: Saved Draft
it: Bozza salvata

en: On Update
it: All'aggiornamento

en: Center
it: Centra

en: Submit Button Alignment
it: Allineamento Pulsante invio

en: Previous Button Text
it: Testo Pulsante precedente

en: Customize post content
it: Personalizza il contenuto dell'articolo

en: Use a single field
it: Usa un campo singolo

en: &mdash; Select a Field &mdash;
it: &mdash; Seleziona un campo &mdash;

en: &mdash; Select a Taxonomy &mdash;
it: &mdash; Seleziona una tassonomia &mdash;

en: Value
it: Valore

en: Remove Label
it: Rimuovi etichetta

en: Add New Label
it: Aggiungi nuova etichetta

en: Text links with icons
it: Link testuali con icone

en: Text links
it: Link testuali

en: Repeat Links
it: Ripeti link

en: Repeat Limit
it: Ripeti limite

en: Grid: Display labels as headings above rows of fields
it: Griglia: Mostra le etichette come intestazioni sopra righe di campi

en: Inline: Display each field and label in one row
it: In linea: Mostra ogni campo ed etichetta in una stessa riga

en: Default: No automatic formatting
it: Predefinito: Nessuna formattazione automatica

en: Repeat Layout
it: Ripeti layout

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form. Use [%s] to show the saved value in emails or views.
it: Aggiungi un valore separato da usare per calcoli, e-mail routing, da salvare nel database, e molti altri usi. I valori delle opzioni vengono salvati mentre le etichette delle opzioni vengono mostrate nel modulo. Usa [%s] per mostrare nelle e-mail o nelle visualizzazioni i valori salvati.

en: Collapsible: This section will slide open and closed.
it: A scomparsa: questa sezione si apre e si chiude.

en: Category/Taxonomy
it: Categoria/Tassonomia

en: &mdash; Select Field &mdash;
it: &mdash; Seleziona campo &mdash;

en: This is the detail page for a single entry in this form
it: Questa è la pagina dei dettagli di una singola voce di questo modulo

en: This page lists multiple entries. Link to a single entry/detail page using [detaillink]
it: Questa pagina elenca molte voci. Collega ad una singola pagina voce/dettagli usando [detaillink]

en: Detail Page
it: Pagina dettagli

en: Listing Page
it: Pagina elenco

en: Detail Page Slug
it: Slug della pagina dettagli

en: Sort & Filter
it: Ordina & Filtra

en: Confirm
it: Conferma

en: Your styling settings have been deleted.
it: Le tue impostazioni di stile sono state eliminate.

en: No data
it: Nessun dato

en: Alternate background color
it: Colore alternato dello sfondo

en: Border color
it: Colore bordo

en: Border width
it: Larghezza bordo

en: Text color
it: Colore testo

en: Font size
it: Dimensioni font

en: Use RTL format
it: Usa formato RTL

en: Do not include any HTML
it: Non includere HTML

en: Include rows for blank fields
it: Includi righe per i campi vuoti

en: Include user info like browser and IP
it: Includi informazioni utente come browser e IP

en: Insert an entry ID/key:
it: Inserisci un/a ID/Chiave voce

en: Title font name
it: Dimensioni font del titolo

en: Title font size
it: Dimensioni font del titolo

en: Graph title
it: Titolo del grafico

en: Background color
it: Colore sfondo

en: Add the field values together
it: Aggiungi i valori del campo insieme

en: The number of entries
it: Il numero di voci

en: Data Type
it: Tipo dati

en: Line
it: Linea

en: Pie
it: Torta

en: Column
it: Colonna

en: Select a Field
it: Seleziona un campo

en: The ID of the page with the search results
it: L'ID della pagina con i risultati della ricerca

en: Customize search button
it: Personalizza pulsante di ricerca

en: Use Formidable styling
it: Usa stile Formidable

en: Make read-only fields editable
it: Rendi modificabili i campi di sola lettura

en: Display a Single Entry
it: Mostra una voce singola

en: Single Entry
it: Voce singola

en: Add a Search Form
it: Inserisci un modulo di ricerca

en: Resent to No one! You do not have permission
it: Reinviato a nessuno! Non hai l'autorizzazione

en: Resent to %s
it: Reinviato a %s

en: You are trying to access an entry that does not exist.
it: Stai cercando di accedere ad una voce che non esiste.

en: Before Heading
it: Prima dell'intestazione

en: After Heading
it: Dopo l'intestazione

en: Icon Position
it: Posizione icona

en: Icons
it: Icone

en: bottom
it: in basso

en: top
it: in alto

en: Border Position
it: Posizione del bordo

en: Top Margin
it: Margine superiore

en: Repeatable Section
it: Sezione ripetibile

en: Collapsible Section
it: Sezione a scomparsa

en: default
it: predefinito

en: Show Page Content
it: Mostra il contenuto della pagina

en: Show Message
it: Mostra Messaggio

en: Create Post
it: Crea Articolo

en: Parent Entry ID
it: ID voce genitore

en: Formidable Style
it: Stile di Formidable

en: New Style
it: Nuovo stile

en: List
it: Elenco

en: Collapsible
it: A scomparsa

en: Date Fields
it: Campi date

en: Section Fields
it: Campi sezione

en: Styles
it: Stili

en: Type
it: Tipo

en: Select a Form
it: Seleziona un modulo

en: Other
it: Altro

en: The entered values do not match
it: I valori inseriti non corrispondono

en: (no label)
it: (nessuna etichetta)

en: Current User
it: Utente corrente

en: Never
it: Mai

en: End Repeat
it: Fine ripetizione

en: No repeating events
it: Non ripetere evento

en: Select a field from your form that contains values like 1 week, 2 weeks, 1 year, etc. This will set the repeat period for each event.
it: Seleziona dal modulo un campo che contiene valori come 1 settimana, 2 settimane, 1 anno, ecc. Ciò imposterà il periodo di ripetizione per ogni evento.

en: Repeat
it: Ripeti

en: End Date or Day Count
it: Data di fine o Conteggio Giorno

en: Event Date
it: Data Evento

en: Replace 'whatever' with the parameter name. To get the url of the current page, use [server param="REQUEST_URI"] in your field.
it: Sostituisci 'whatever' con il nome del parametro. Per ottenere l'url della pagina corrente, utilizza [server param="REQUEST_URI"] nel tuo campo.

en: A variable from the PHP SERVER array.
it: Una variabile dall'array PHP SERVER.

en: You are missing options in your shortcode. field_id is required.
it: Nello shortcode mancano delle opzioni. field_id è obbligatorio.

en: Disable visual editor for this view
it: Disabilita l'editor visuale per questa visualizzazione

en: Choose a Formidable XML or any CSV file
it: Scegli un XML Formidable o qualunque file CSV

en: Upload your Formidable XML or CSV file to import forms, entries, and views into this site. Note: If your imported form/entry/view key and creation date match an item on your site, that item will be updated. You cannot undo this action.
it: Carica il tuo file XML o CSV Formidable per importare moduli, voci, e viste in questo sito. Nota: Se la chiave importata dal modulo /voci/visualizza e data di creazione corrispondono a un articolo sul vostro sito, tale elemento verrà aggiornato. Non è possibile annullare questa azione.

en: Is Draft
it: è bozza

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

en: Yes
it: Sì

en: (no title)
it: (nessun titolo)

en: Description
it: Descrizione

en: Name
it: Nome

en: Views with a "Both (Dynamic)" format will show here.
it: Le visualizzazioni con formato "Entrambi (Dinamico)" verranno mostrate qui.

en: Use Settings from View
it: Usa impostazioni da Visualizzazione

en: %1$s entries are importing
it: %1$s voci stanno importando

en: The label on the submit button when editing and entry.
it: L'etichetta sul pulsante di invio durante la modifica e l'invio.

en: Update Button
it: Pulsante aggiorna

en: The default message seen when after an entry is updated.
it: Il messaggio predefinito che viene visualizzato dopo che una voce viene aggiornata.

en: Edit Message
it: Modifica Messaggio

en: Use four digit years or +/- years to make it dynamic. For example, use -5 for the start year and +5 for the end year.
it: Utilizza anni a quattro cifre oppure +/- anni per renderlo dinamico. Ad esempio, utilizza -5 per l'anno di inizio e +5 per l'anno finale.

en: Visibility
it: Visibilità

en: updated at
it: aggiornato alle

en: last updated
it: ultimo aggiornamento

en: Map Fields
it: Campi mappa

en: Note: Only entries can by imported via CSV.
it: Nota: solo le voci possono essere importate via CSV.

en: Importing CSV
it: Importazione CSV

en: Even/Odd
it: Pari/Dispari

en: updated by
it: aggiornato da

en: Increment
it: Incrementa

en: # Format
it: # Formato

en: Entry Count
it: Conteggio Voci

en: Check All Level %d
it: Verificare tutti i Livelli %d

en: The HTML for your page. If 'All Entries' is selected above, this content will be repeated for each entry. The field ID and Key work synonymously, although there are times one choice may be better. If you are panning to copy your view settings to other blogs, use the Key since they will be copied and the ids may differ from blog to blog.
it: Il codice HTML per la pagina. Se sopra si seleziona 'tutte le voci', questo contenuto verrà ripetuto per ogni voce. L'ID e la Chiave del campo funzionano come sinonimi, anche se ci sono casi in cui una scelta può essere migliore. Se hai in programma di copiare le impostazioni di visualizzazione in altri blog, utilizza la Chiave dal momento che verranno copiati e gli ID possono differire da blog a blog.

en: Download CSV
it: Scarica CSV

en: CSV cannot be opened.
it: Il file CSV non può essere aperto.

en: Draft was Successfully Updated
it: La bozza è stata aggiornata correttamente

en: Draft was Successfully Created
it: La bozza è stata creata correttamente

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
it: Nessun campo è stato aggiunto al modulo. %1$sTorna indietro%2$s e aggiungine qualcuno.

en: There was a %1$s error: %2$s
it: C'è stato un %1$s errore: %2$s

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Update Button Text
it: Testo Pulsante aggiorna

en: Allow logged-in users to save drafts
it: Consenti agli utenti connessi di salvare bozze

en: Your draft has been saved.
it: La tua bozza è stata salvata.

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Draft
it: Bozza

en: Add
it: Aggiungi

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Default Value
it: Valore predefinito

en: Button Label
it: Etichetta pulsante

en: Inline
it: In linea

en: Your License Key was invalid
it: La tua chiave di licenza non è valida

en: An update is available, but your license is %s.
it: Un aggiornamento è disponibile, ma la tua licenza è %s.

en: invalid
it: non valida

en: expired
it: scaduta

en: Please enter a license number
it: Inserisci un numero di licenza

en: Save License
it: Salva licenza

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
it: Utilizza questa licenza per attivare Formidable Pro a livello di sito

en: Your Formidable Pro License was Invalid
it: La tua licenza di Formidable Pro non era valida

en: Logged-out Users
it: Utenti non connessi

en: Everyone
it: Tutti i

en: Submit this form with AJAX
it: Invia il modulo con AJAX

en: not like
it: non è come

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Javascript from your form entries are automatically removed. Add this option only if you trust those submitting entries.
it: Il codice Javascript presente nelle voci del modulo viene rimosso automaticamente. Aggiungi questa opzione solo se ti fidi di chi inserisce le voci.

en: Keep JS
it: Mantieni JS

en: Remove all HTML added into your form before display
it: RImuovi tutto l'HTML aggiunto nel modulo prima di essere visualizzato

en: Remove HTML
it: Rimuovi HTML

en: Removes the automatic links to category pages
it: Rimuove i collegamenti automatici alle pagine di categoria

en: Remove Links
it: Rimuovi link

en: this notification if
it: questa notifica se

en: Send
it: Invia

en: Remove
it: Rimuovi

en: Anything
it: Qualsiasi valore

en: Entry updated date
it: Data aggiornamento voce

en: Filter Entries
it: Filtra voci

en: Field From Entry
it: Campo da Voci

en: Creation Date
it: Data creazione

en: Image Name
it: Nome Immagine

en: Image ID
it: ID immagine

en: Resend Email Notifications
it: Reinvia notifiche e-mail

en: Display Name
it: Nome da visualizzare

en: Last Name
it: Cognome

en: First Name
it: Nome

en: Time Ago
it: Tempo fa

en: More Text
it: Altro testo

en: Truncate
it: Tronca

en: Sanitize URL
it: Sanificare URL

en: Sanitize
it: Sanificare

en: Clickable Links
it: Link cliccabili

en: Less Than
it: è minore di

en: Greater Than
it: è maggiore di

en: Is Not Like
it: non è come

en: Is Like
it: è come

en: Does Not Equal
it: non è uguale a

en: Equals
it: è uguale a

en: Edit Entry Link
it: Modifica Collegamento Voce

en: Show the saved value for fields with separate values.
it: Mostra il valore salvato per i campi con i valori separati.

en: Cookie Expiration
it: Scadenza cookie

en: Create New Dropdown Field
it: Crea un nuovo campo menu a discesa

en: A New Checkbox Field
it: Un nuovo campo checkbox

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
it: Quanto tempo fa una data era in minuti, ore, giorni, mesi o anni.

en: Status
it: Stato

en: hours
it: ore

en: Copied from Post
it: Copiato dall'articolo

en: Create Entry in Form
it: Crea voce nel modulo

en: There was an error deleting that entry
it: Si è verificato un errore nel cancellare questa voce

en: Default
it: Predefinito

en: Use separate values
it: Utilizza valori separati

en: Saved Value
it: Valore salvato

en: no one
it: nessuno

en: Site Name
it: Nome sito

en: Specify allowed types
it: Specifica i tipi consentiti

en: Allowed file types
it: Tipi di file consentiti

en: No multi-day events
it: Non ci sono eventi di più giorni

en: Your entry was successfully deleted
it: La tua voce è stata eliminata con successo

en: Use this menu name site-wide
it: Utilizzare questo nome del menu per tutto il sito

en: Export to CSV
it: Esporta in CSV

en: No form was found
it: Non è stato trovato nessun modulo

en: Select a report to view.
it: Seleziona un rendiconto da visualizzare

en: Go
it: Vai

en: Select a form for your new entry.
it: Seleziona un modulo per la tua nuova voce.

en: All Fields are required
it: Tutti i campi sono obbligatori

en: Redirect to URL
it: Reindirizzamento all'URL

en: Taxonomies/Categories
it: Tassonomie/Categorie

en: Automatically Publish
it: Pubblica automaticamente

en: Create Draft
it: Crea bozza

en: Automatically Generate from Post Title
it: Genera automaticamente dal titolo dell'articolo

en: Post Password
it: Password articolo

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
it: Per impostare un nuovo tipo di campo personalizzato, installa e configura un plugin come 'Custom Post Tipy UI', poi torna a questa pagina per selezionare il nuovo tipo di post personalizzato.

en: Change the format of the date used in the date field.
it: Cambia il formato della data utilizzato nel campo Data.

en: This data is dynamic on change
it: Questo dato è dinamico in base alla modifica

en: Check All
it: Seleziona tutto

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
it: NOTA: se si esclude il genitore, saranno automaticamente escluse anche le categorie figlie.

en: of the following match
it: (de)i seguenti campi corrispondono

en: all
it: tutto

en: any
it: uno qualunque

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Conditional Logic
it: Logica condizionale

en: Insert Form
it: Inserisci modulo

en: Year Range
it: Intervallo anni

en: Select Form
it: Seleziona modulo

en: Post
it: Articolo

en: less than or equal to
it: minore di o uguale a

en: greater than or equal to
it: maggiore di o uguale a

en: Entry update date
it: Data aggiornamento voce

en: User IP
it: IP utente

en: Fields
it: Campi

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Checkboxes
it: Checkbox

en: Single Line Text
it: Testo riga singola

en: Updated by
it: Aggiornato da

en: Updated at
it: Aggiornato a

en: Created by
it: Creato da

en: Import Into Form
it: Importa nel modulo

en: CSV Delimiter
it: Delimitatore CSV

en: View all posts filed under %s
it: Visualizza tutti gli articoli archiviati in %s

en: United States
it: Stati Uniti

en: Bottom Margin
it: Margine inferiore

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
it: Sostituisci 'whatever' con il nome del parametro. In url.com?product=form, la variabile è 'product'. Nel tuo campo useresti [get param=product].

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Author Email
it: E-mail autore

en: Post Content
it: Contenuto articolo

en: Logged-in Users
it: Utenti connessi

en: Exclude options
it: Opzioni esclusione

en: Post Status
it: Stato articolo

en: Post Date
it: Data articolo

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Comment/Note
it: Commento/Nota

en: Add Note/Comment
it: Aggiungi Nota/Commento

en: Comments/Notes
it: Commenti/Note

en: Default Email Message
it: Messaggio e-mail predefinito

en: Post Meta
it: Metadati articolo

en: Created at
it: Creato a

en: Add New Entry
it: Aggiungi nuova voce

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Your submission was successfully saved.
it: Il tuo invio è stato salvato con successo.

en: This field is invalid
it: Questo campo non è valido

en: is invalid
it: non è valido

en: Post Type
it: Tipo articolo

en: Uploading Files. Please Wait.
it: Caricamento dei file. Attendere...

en: No Categories
it: Non ci sono categorie

en: None
it: Nessuna

en: Import
it: Importa

en: Another field with a description
it: Un altro campo con una descrizione

en: Text Area
it: Area di testo

en: Check Boxes
it: Checkbox

en: Option 2
it: Opzione 2

en: Option 1
it: Opzione 1

en: Radio Buttons
it: Pulsanti radio

en: Median
it: Mediana

en: Average
it: Media

en: Total
it: Totale

en: Go to Report
it: Vai al rendiconto

en: Page Size
it: Dimensione pagina

en: Limit
it: Limite

en: Order
it: Ordine

en: Advanced
it: Avanzato

en: optional
it: opzionale

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
it: Calendario &mdash; inserisci voci in un calendario

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
it: Entrambi (Dynamic) &mdash; elenca le voci che saranno collegato ad una singola pagina voce

en: Single Entry &mdash; display one entry
it: Voce singola &mdash; visualizza una voce

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
it: Tutte le voci &mdash; elenca tutte le voci del modulo specificato

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
it: Questo non viene visualizzato da nessuna parte, ma è solo per il tuo riferimento. (facoltativo)

en: Shortcodes
it: Shortcode

en: Post Title
it: Titolo articolo

en: BG Color
it: Sfondo Colore

en: Height
it: Altezza

en: Text
it: Testo

en: BG color
it: Colore sfondo

en: Width
it: Larghezza

en: Size
it: Dimensione

en: Weight
it: Peso

en: right
it: destra

en: left
it: sinistra

en: Entry Limit (leave blank to list all)
it: Limite voci (lascia vuoto per elencarle tutte)

en: Show Entries Beneath Categories
it: Mostra voci sotto categorie

en: Show Only Category Name
it: Mostra solo Nome categoria

en: Show Entry Counts
it: Mostra conteggio voci

en: Category Field
it: Campo categoria

en: List Entries by Category
it: Elenca voci per categoria

en: Title Field
it: Campo Titolo

en: Title
it: Titolo

en: Formidable Entries List
it: Elenco voci Formidable

en: Display a list of Formidable entries
it: Visualizza un elenco di voci Formidable

en: Thickness
it: Spessore

en: double
it: doppio

en: dashed
it: tratteggiato

en: dotted
it: punteggiato

en: solid
it: solido

en: Style
it: Stile

en: Color
it: Colore

en: Border
it: Bordo

en: Date Format
it: Formato Data

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
it: Se hai creato manualmente un modulo accordion, assicurati di includere il suo codice javascript.

en: Include accordion javascript
it: Includi accordion javascript

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
it: Il messaggio che viene visualizzato quando un utente tenta di inviare un modulo per una seconda volta se gli invii sono limitati.

en: Previously Submitted Message
it: Messaggio inviato precedentemente

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
it: Una variabile dall'URL o il valore inviato dalla pagina precedente.

en: Saved Cookie
it: Cookie salvato

en: Logged-in User
it: Utente connesso

en: Use Content from Page
it: Utilizzare Contenuto da pagina

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
it: Questi pulsanti sono solo a scopo illustrativo. Nel modulo saranno funzionanti.

en: Range
it: Intervallo

en: Calendar Localization
it: Localizzazione Calendario

en: Are you sure you want to delete that entry?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa voce?

en: Edit Entry
it: Modifica voce

en: less than
it: minore di

en: greater than
it: maggiore di

en: is
it: è

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
it: Opzioni Data: 'ORA' o una data nel formato gg-mm-yyyy.

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
it: Tronca il testo con un link per vedere di più. Se si utilizza Entrambi (dinamico), il link punta alla pagina dei dettagli. Altrimenti, verrà mostrato sul posto.

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
it: Sostituisce tutte le entità HTML con una stringa URL sicura.

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
it: Sostituisce gli spazi con trattini e trasforma tutto in minuscolo. Utilizzalo se aggiungi una classe o un ID HTML

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
it: Il numero di voci da visualizzare per pagina. Lascia vuoto per non utilizzare la paginazione.

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
it: Se non desideri visualizzare tutte le voci, è possibile inserire il numero limite qui. Lascia vuoto se vuoi che tutte le voci vengano elencate.

en: Descending
it: Discendente

en: Ascending
it: Ascendente

en: Random
it: Casuale

en: Parameter Value
it: Valore parametro

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
it: Esempio: Se il nome del parametro è 'contatto', l'url sarebbe come %1$s/pagina-selezionata?contatto=2. Se questa voce è legata ad un articolo, sarà invece utilizzato il permalink dell'articolo.

en: Detail Link
it: Link dettagli

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
it: Il codice HTML per la voce nella pagina dinamica. Questo contenuto NON verrà ripetuto, e sarà mostrato solo quando si fa clic su %1$s.

en: Dynamic Content
it: Contenuto dinamico

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
it: Questo contenuto non verrà ripetuto. Sarebbe un buon posto per chiudere eventuali tag dal campo Prima del contenuto HTML.

en: After Content
it: Dopo il contenuto

en: Content
it: Contenuti

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
it: Questo contenuto non verrà ripetuto. Sarebbe un buon posto per inserire eventuali tag di una tabella HTML.

en: Before Content
it: Prima del contenuto

en: Use Entries from Form
it: Utilizza voci dal modulo

en: Entry creation date
it: Data di creazione voce

en: Save to get ID
it: Salva per ottenere l'ID

en: You have already submitted that form
it: Hai già inviato questo modulo

en: Page
it: Pagina

en: User ID
it: ID Utente

en: Site URL
it: URL sito

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
it: Aggiungere una classe a rotazione 'pari' o 'dispari'

en: Link to view single page if showing dynamic entries
it: Link per visualizzare la singola pagina se mostra voci dinamiche

en: Admin link to edit the entry
it: Link Admin per modificare la voce

en: Helpers
it: Aiuto

en: Full Size
it: Dimensione piena

en: Large
it: Grande

en: Medium
it: Media

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Form Fields
it: Campi modulo

en: Entry ID
it: ID Voce

en: Select a value to insert into the box below
it: Selezionare un valore da inserire nella casella qui sotto

en: Edit Uploaded File
it: Modifica file caricato

en: Search
it: Cerca

en: Post ID
it: ID articolo

en: User Meta
it: Meta utente

en: Current Time
it: Orario attuale

en: Current Date
it: Data attuale

en: No entries were specified
it: Non sono state specificate le voci

en: There was a problem duplicating that entry
it: C'è stato un problema nella duplicazione della voce

en: Entry was Successfully Duplicated
it: La voce è stata duplicata con successo

en: No Entries Found
it: Nessuna voce trovata

en: Formidable Tag
it: Tag Formidable

en: Formidable Tags
it: Tag Formidable

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
it: Il messaggio visualizzato quando un utente che non ha effettuato l'accesso vede un modulo che solo gli utenti registrati possono inoltrare.

en: Login Message
it: Messaggio di accesso

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
it: Lo stile per il calendario campo data. Alcuni utenti potrebbero utilizzare questo css anche su altre pagine, diverse da quelle che includono un campo data.

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
it: Includi jQuery CSS su tutte le pagine

en: Create
it: Crea

en: Duplicate
it: Duplica

en: Reports
it: Report

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Cancel
it: Annulla

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Key
it: Chiave

en: Entry Key
it: Inserisci chiave

en: Submit
it: Invia

en: IP Address
it: Indirizzo IP
