Formidable Forms - en to nb_NO translation catalogue (302 entries)

en: Line 1
nb_NO: Linje 1

en: Line 2
nb_NO: Linje 2

en: Country
nb_NO: Land

en: City
nb_NO: By

en: State/Province
nb_NO: Fylke

en: Zip/Postal
nb_NO: Postnummer

en: Formidable Tags
nb_NO: Formidable tagger

en: Formidable Tag
nb_NO: Formidable tag

en: Reports
nb_NO: Rapporter

en: Month
nb_NO: Måned

en: Year
nb_NO: År

en: Expiration Month
nb_NO: Utløpsmåned

en: Expiration Year
nb_NO: Utløpsår

en: Entry was Successfully Created
nb_NO: Innsendingen ble opprettet

en: Entry was Successfully Updated
nb_NO: Innsendingen ble oppdatert

en: Entry was Successfully Duplicated
nb_NO: Innsendingen ble duplisert

en: There was a problem duplicating that entry
nb_NO: Det oppstod et problem ved duplisering av denne innsendingen

en: No entries were specified
nb_NO: Ingen oppføringer er spesifisert

en: You are trying to access an entry that does not exist.
nb_NO: Du forsøker å se en innsending som ikke eksisterer.

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Post
nb_NO: Innlegg

en: Draft
nb_NO: Utkast

en: Parent Entry ID
nb_NO: Foreldreoppførings-ID

en: Duplicate
nb_NO: Dupliser

en: No Entries Found
nb_NO: Ingen oppføringer funnet

en: Are you sure you want to delete that entry?
nb_NO: Er du sikker på at du vil slette elementet?

en: Edit
nb_NO: Rediger

en: Delete
nb_NO: Slett

en: Search
nb_NO: Søk

en: Cancel
nb_NO: Kanseller

en: Update
nb_NO: Oppdater

en: Resent to %s
nb_NO: Send på nytt til %s

en: Resent to No one! You do not have permission
nb_NO: Sendt på nytt til Ingen! Du har ikke de nødvendige rettighetene

en: Show form uploads
nb_NO: Vis opplastinger

en: Hide form uploads
nb_NO: Skjul opplastinger

en: Create
nb_NO: Opprett

en: Register
nb_NO: Registrer

en: Don't register
nb_NO: Ikke registrer

en: Current Date
nb_NO: Nåværende dato

en: Current Time
nb_NO: Nåværende tid

en: Email
nb_NO: Emalje

en: Display Name
nb_NO: Vis navn

en: First Name
nb_NO: Fornavn

en: Last Name
nb_NO: Etternavn

en: User ID
nb_NO: Bruker ID

en: User Role
nb_NO: Brukerrolle

en: Post ID
nb_NO: Post-ID

en: IP Address
nb_NO: IP-adresse

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
nb_NO: En variabel fra URL eller postet verdi fra forrige side.

en: Previous
nb_NO: Forige

en: Save Draft
nb_NO: Lagre kladd

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
nb_NO: Bytter ut mellomrom med streker og setter små bokstaver. Bruk hvis HTML klasse eller ID

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
nb_NO: Hvor langt tilbake i tid en dato er i minutter, timer, dager, måneder eller år.

en: Graph
nb_NO: Graf

en: Insert a Graph
nb_NO: Sett inn en graf

en: Add a Search Form
nb_NO: Legg til søkefelt

en: List of Entries
nb_NO: Liste over elementer

en: Display a List of Entries
nb_NO: Vis en liste over elementer

en: Customize search button
nb_NO: Tilpass søkeknappen

en: Select a form and field:
nb_NO: Velg et skjema eller felt:

en: (no title)
nb_NO: (uten navn)

en: Column
nb_NO: Søyle

en: Horizontal Bar
nb_NO: Horisontal linje

en: Pie
nb_NO: Pai

en: Line
nb_NO: Linje

en: Area
nb_NO: Område

en: Scatter
nb_NO: Spre

en: Table
nb_NO: Tabell

en: Geographical Map
nb_NO: Geografisk kart

en: Height
nb_NO: Høyde

en: Width
nb_NO: Bredde

en: Background color
nb_NO: Bakgrunnsfarge

en: Graph title
nb_NO: Graftittel

en: Title font size
nb_NO: Tittel fontstørrelse

en: Title font name
nb_NO: Tittel fontnavn

en: Turn your pie graph three-dimensional
nb_NO: Gjør kakediagrammet tredimensjonalt

en: When using dates for the x_axis parameter, you can include dates with a zero value.
nb_NO: Ved bruk av datoer for x_axis parameteren, kan du benytte datoer med nullverdi.

en: Include a legend with the graph
nb_NO: Inkludér en forklaring til grafen.

en: Include user info like browser and IP
nb_NO: Inkluder brukerinfo som nettleser og IP

en: Include rows for blank fields
nb_NO: Inluder rader med blanke felt

en: Do not include any HTML
nb_NO: Ikke inkluder noe HTML

en: Use RTL format
nb_NO: Bruk RTL-format

en: Font size
nb_NO: Fontstørrelse

en: Text color
nb_NO: Tekstfarge

en: Border width
nb_NO: Rammevidde

en: Border color
nb_NO: Rammefarge

en: Alternate background color
nb_NO: Vekslende bakgrunnsfarge

en: Display format
nb_NO: Visningsformat

en: Drop down
nb_NO: Nedtrekksmeny

en: Expanding archive
nb_NO: Ekspanderende arkiv

en: Privacy
nb_NO: Privatliv

en: Only include the entries the current user created
nb_NO: Inkluder kun elementer den nåværende brukeren har laget

en: Include all entries
nb_NO: Inkluder alle elementer

en: The ID of the page to link to
nb_NO: ID-en til siden å linke til

en: Edit if allowed
nb_NO: Endre hvis tillatt

en: View only
nb_NO: Kun visning

en: Delete link label
nb_NO: Slett lenkemerkelapp

en: Delete confirmation message
nb_NO: Slett bekreftelsesmelding

en: Send users to
nb_NO: Send brukere til

en: A page
nb_NO: En side

en: Identify the entry by
nb_NO: Identifiser element etter

en: Entry ID
nb_NO: Oppførings-ID

en: Include draft entries
nb_NO: Inkluder kladder

en: Draft status
nb_NO: Kladd

en: Using multiple values in the id graph parameter has been removed as of version 2.02.04
nb_NO: Bruk av flere verdier i id graph parameteren ble fjernet i versjon 2.02.04

en: No data
nb_NO: Ingen data

en: Submissions
nb_NO: Innsendinger

en: Total
nb_NO: Totalt

en: Fields
nb_NO: Felt

en: Updated At
nb_NO: Oppdatert

en: Invalid x-axis
nb_NO: Ugyldig x-akse

en: Dropdown
nb_NO: Nedtrekksmeny

en: Radio Buttons
nb_NO: Radioknapper

en: Checkboxes
nb_NO: Avkrysningsbokser

en: &mdash; Select Field &mdash;
nb_NO: &mdash; Velg felt &mdash;

en: No options available: please check this field's options
nb_NO: Ingen innstillinger tilgjengelig: vennligst sjekk feltets innstillinger

en: Show image
nb_NO: Vis bilde

en: Views
nb_NO: Visninger

en: Your styling settings have been deleted.
nb_NO: Dine stilinnstillinger er slettet.

en: Styles
nb_NO: Stiler

en: Previous Page
nb_NO: Forrige side

en: Next Page
nb_NO: Neste side

en: equal to
nb_NO: identisk med

en: NOT equal to
nb_NO: IKKE identisk med

en: greater than
nb_NO: større enn

en: less than
nb_NO: mindre enn

en: like
nb_NO: lik

en: starts with
nb_NO: starter med

en: ends with
nb_NO: slutter med

en: Add New
nb_NO: Legg til ny

en: All Fields
nb_NO: Alle felter

en: Entry creation date
nb_NO: Oppføring opprettet dato

en: The entered values do not match
nb_NO: Verdiene er ikke like

en: Confirm
nb_NO: Bekreft

en: Edit Uploaded File
nb_NO: Endre opplastet fil

en: Select a value to insert into the box below
nb_NO: Velg en verdi å sette inn i boksen nedenfor

en: Entry Key
nb_NO: Oppføringsnøkkel

en: User IP
nb_NO: Brukers IP-adresse

en: Entry update date
nb_NO: Oppføring endret dato

en: Form Fields
nb_NO: Skjemafelter

en: Key
nb_NO: Nøkkel

en: Thumbnail
nb_NO: Miniatyrbilde

en: Large
nb_NO: Stor

en: Full Size
nb_NO: Full størrelse

en: Helpers
nb_NO: Hjelpere

en: Admin link to edit the entry
nb_NO: Adminlenke for å endre element

en: Link to view single page if showing dynamic entries
nb_NO: Lenke for å vise single page hvis dynamiske elementer vises

en: Site URL
nb_NO: Nettsteds-URL

en: Site Name
nb_NO: Sidenavn

en: Your draft has been saved.
nb_NO: Utkastet ble lagret

en: This value is invalid
nb_NO: Verdien er ugyldig

en: Next
nb_NO: Neste

en: That credit card number is invalid
nb_NO: Kredittkortnummeret er ugyldig

en: That credit card is expired
nb_NO: Kredittkortet er utløpt

en: Please enter a valid CVC
nb_NO: Skriv inn gyldig CVC kode

en: Add
nb_NO: Legg til

en: Remove
nb_NO: Fjern

en: Drop a file here or click to upload
nb_NO: Slipp en fil her eller klikk for å laste opp

en: Choose File
nb_NO: Velg fil

en: Eight characters minimum
nb_NO: Minst 8 tegn

en: Passwords require at least 8 characters
nb_NO: Passord må bestå av minst 8 tegn

en: One lowercase letter
nb_NO: En liten bokstav

en: Passwords must include at least one lowercase letter
nb_NO: Passord må inneholde minst en liten bokstav

en: One uppercase letter
nb_NO: En stor bokstav

en: Passwords must include at least one uppercase letter
nb_NO: Passord må inneholde minst en stor bokstav

en: One number
nb_NO: Et nummer

en: Passwords must include at least one number
nb_NO: Passord må inneholde minst et nummer

en: One special character
nb_NO: Et spesialtegn

en: Formidable Style
nb_NO: Formidable-stil

en: Drop files here to upload
nb_NO: Slipp filer her for å laste opp

en: Your browser does not support drag and drop file uploads.
nb_NO: Nettleseren din støtter ikke dra- og slipp-opplasting

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
nb_NO: Denne filen er for stor. Den må være mindre enn %sMB.

en: Server responded with %s code.
nb_NO: Serveren responderte med kode %s.

en: Cancel upload
nb_NO: Avbryt opplasting

en: Are you sure you want to cancel this upload?
nb_NO: Er du sikker på at du vil avbryte opplastingen?

en: Remove file
nb_NO: Fjern fil

en: This field is invalid
nb_NO: Dette feltet er ugyldig

en: Sorry, this file type is not permitted.
nb_NO: Beklager, denne filtypen er ikke tillatt.

en: File upload failed
nb_NO: Filopplasting feilet

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
nb_NO: Kunne ikke skrive til %s for å beskytte opplastinger.

en: %s Complete
nb_NO: %s Gjennomført

en: %1$d of %2$d
nb_NO: %1$d av %2$d

en: You have already submitted that form
nb_NO: Du har allerede sendt inn dette skjemaet

en: Address Type
nb_NO: Adressetype

en: International
nb_NO: Internasjonal

en: United States
nb_NO: USA

en: Other - exclude country field
nb_NO: Andre - ekskludér landefelt

en: Credit Card Security
nb_NO: Kort Sikkerhet

en: By default, only the last four digits of a credit card number will be saved. We recommend that you save as little credit card information on your site as possible.
nb_NO: Som standard vil kun de siste fire sifferne av kredittkortnummeret lagres. Vi anbefaler at du lagrer så lite kredittkortinformasjon på sidene dine som mulig.

en: Save only the last 4 digits
nb_NO: Lagre kun de siste fire sifferne

en: Do not store the card number
nb_NO: Ikke lagre kortnummeret

en: Store the whole card number (not recommended)
nb_NO: Lagre hele kortnummeret (ikke anbefalt)

en: Do not store or POST card values
nb_NO: Ikke lagre eller publisér kortdata

en: Edit Entry
nb_NO: Endre element

en: Oops!
nb_NO: Oi sann!

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
nb_NO: Du opprettet ingen felter på skjemaet ditt. %1$sGå tilbake%2$s og lag noen.

en: Submit
nb_NO: Send

en: Get only the most recent value
nb_NO: Få kun den siste verdien

en: Below Field
nb_NO: Felt nedenfor

en: Maximum upload size: %sMB
nb_NO: Maksimal filstørrelse: %sMB

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
nb_NO: Disse knappene er kun illustrasjoner. De vil være fungerere i skjemaet ditt.

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
nb_NO: Sett maksimal filstørrelse for hver opplastede fil. Dine serverinnstillinger tillatter maksimalt %d MB.

en: Autocomplete
nb_NO: Autofullfør

en: A strong password is at least 8 characters long and includes a an uppercase letter, a lowercase letter, a number, and a character.
nb_NO: Et sterkt passord består av minst 8 tegn, og inkluderer en stor og en liten bokstav, et nummer og et tegn.

en: Repeat Links
nb_NO: Repeteringslenker

en: Icons
nb_NO: Ikoner

en: Text links
nb_NO: Tekstlinker

en: Text links with icons
nb_NO: Tekstlinker med ikoner

en: Add New Label
nb_NO: Legg til ny merkelapp

en: Remove Label
nb_NO: Fjern merkelapp

en: Repeat Layout
nb_NO: Repeter layout

en: Default: No automatic formatting
nb_NO: Default. Ingen automatisk formatering

en: Inline: Display each field and label in one row
nb_NO: Inline: Vis hvert felt og merkelapp på én rad

en: Grid: Display labels as headings above rows of fields
nb_NO: Grid: Vis merkelapper som overskrifter over rader med felter

en: Repeat Limit
nb_NO: Repeteringsgrense

en: (no label)
nb_NO: (uten etikett)

en: Load Options From
nb_NO: Hent innstillinger fra

en: Form Entries
nb_NO: Skjemaelementer

en: Category/Taxonomy
nb_NO: Kategori/Taxonomy

en: Limit options to those created by the current user
nb_NO: Begrens innstillingene til dem opprettet av nåværende bruker.

en: Create Post
nb_NO: Opprett post

en: Use a single field
nb_NO: Bruk et enkelt felt

en: Customize post content
nb_NO: Tilpass innholdet

en: Create new view
nb_NO: Opprett ny visning

en: None
nb_NO: Ingen

en: Date of entry submission
nb_NO: Dato for elementinnsending

en: Pending
nb_NO: Venter

en: Value
nb_NO: Verdi

en: &mdash; Select a Taxonomy &mdash;
nb_NO: &mdash; Velg en taksonomi &mdash;

en: &mdash; Select a Field &mdash;
nb_NO: &mdash; Velg et felt &mdash;

en: No taxonomies available
nb_NO: Ingen taxonomier tilgjengelig

en: Submit the form without refreshing the page.
nb_NO: Send inn skjemaet uten å laste siden på nytt.

en: Previous Button Text
nb_NO: Forrige knappetekst

en: Submit Button Alignment
nb_NO: Innsendingsknapp justering

en: Default
nb_NO: Standard

en: Center
nb_NO: Midtstill

en: On Update
nb_NO: Ved oppdatering

en: Saved Draft
nb_NO: Lagret utkast

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
nb_NO: Avgjør hvem som kan se, sende eller endre skjemaelementer.

en: Logged-in User
nb_NO: Innlogget bruker

en: Saved Cookie
nb_NO: Lagret cookie

en: hours
nb_NO: timer

en: Allow front-end editing of entries
nb_NO: Tillatt front-end endring av elementer

en: Show Message
nb_NO: Vis melding

en: Redirect to URL
nb_NO: Videresend til URL

en: Show Page Content
nb_NO: Vis sideinnhold

en: Use Content from Page
nb_NO: Bruk innhold fra side

en: Protect all files uploaded in this form
nb_NO: Beskytt alle filer opplastet med dette skjemaet

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
nb_NO: Kopier dette skjemaet til andre blogger når Formidable Forms er aktivert

en: Page %d title
nb_NO: Side %d tittel

en: Users Submitted
nb_NO: Brukere lagt til

en: Does not apply to administrators.
nb_NO: Gjelder ikke administratorer.

en: No options found
nb_NO: Ingen innstillinger funnet

en: Option order
nb_NO: Innstillingsrekkefølge

en: Set the order for the values in your Lookup Field.
nb_NO: Sett rekkefølgen på verdier i ditt Lookup felt.

en: Ascending (A-Z)
nb_NO: Stigende (A-Å)

en: Descending (Z-A)
nb_NO: Synkende (Å-A)

en: No order set
nb_NO: Ingen rekkefølge satt

en: Date Format
nb_NO: Datoformat

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
nb_NO: Inkluder jQuery CSS på ALLE sider

en: Edit Message
nb_NO: Rediger melding

en: The default message seen when after an entry is updated.
nb_NO: Standardmeldingen som sees når et element er oppdatert.

en: Login Message
nb_NO: Innloggingsmelding

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
nb_NO: Meldingen som vises når en ikke innlogget bruker viser et skjema kun innloggede brukere kan sende inn.

en: Previously Submitted Message
nb_NO: Tidligere innsendt melding

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
nb_NO: Meldingen som vises når en bruker forsøker å sende inn et skjema for andre gang og innsendingen er begrenset.

en: Use this menu name site-wide
nb_NO: Bruk dette menynavnet på hele nettstedet

en: Text Area
nb_NO: Tekstområde

en: Another field with a description
nb_NO: Et annet felt med en beskrivelse

en: Option 1
nb_NO: Valg 1

en: Option 2
nb_NO: Valg 2

en: Check Boxes
nb_NO: Akrysningsbokser

en: Color
nb_NO: Farge

en: Weight
nb_NO: Vekt

en: Size
nb_NO: Størrelse

en: BG color
nb_NO: Bakgrunnsfarge

en: Border
nb_NO: Ramme

en: Thickness
nb_NO: Tykkelse

en: Style
nb_NO: Stil

en: solid
nb_NO: heltrukken

en: dotted
nb_NO: prikket

en: dashed
nb_NO: stiplet

en: double
nb_NO: dobbel

en: top
nb_NO: topp

en: bottom
nb_NO: bunn

en: left
nb_NO: venstre

en: right
nb_NO: høyre

en: Icon Position
nb_NO: Ikonplassering

en: After Heading
nb_NO: Etter heading

en: Before Heading
nb_NO: Før heading

en: default
nb_NO: standard

en: Import/Export
nb_NO: Importer/eksporter

en: %1$s entries are importing
nb_NO: %1$s innsendinger importeres

en: Import
nb_NO: Importer

en: Title
nb_NO: Tittel

en: Page
nb_NO: Side

en: Category Field
nb_NO: Kategorifelt

en: You had an error communicating with the Formidable Forms API. %1$sClick here%2$s for more information.
nb_NO: Det oppstod en feil i kommunikasjonen med Formidable Forms' API. %1$sKlikk her%2$s for mer informasjon.

en: You had an HTTP error connecting to the Formidable Forms API
nb_NO: Det oppstod en HTTP error ved forsøk på å koble til Formidable Forms' API

en: A Formidable Forms update is available, but your license is invalid.
nb_NO: En oppdatering til Formidable Forms er tilgjengelig, men lisensen din er ugyldig.

en: Shortcode
nb_NO: Kortkode

en: View
nb_NO: Visning
