Formidable Forms - en to it_IT translation catalogue (116 entries)

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: View
it_IT: Visualizza

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Search Views
it_IT: Cerca visualizzazioni

en: No Views Found.
it_IT: Nessuna visualizzazione trovata.

en: Add New View
it_IT: Aggiungi nuova visualizzazione

en: Edit View
it_IT: Modifica visualizzazione

en: View all forms
it_IT: Visualizza tutti i moduli

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: View Title
it_IT: Titolo visualizzazione

en: Form
it_IT: Modulo

en: Entry
it_IT: Inserire

en: Content
it_IT: Contenuti

en: Dynamic Content
it_IT: Contenuto dinamico

en: Date
it_IT: Data

en: Key
it_IT: Chiave

en: Former ID
it_IT: ID Former

en: N/A
it_IT: N/D

en: Basic Settings
it_IT: Impostazioni di base

en: Advanced Settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Customization
it_IT: Personalizzazione

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: daily
it_IT: giornalmente

en: week
it_IT: settimana

en: weeks
it_IT: settimane

en: weekly
it_IT: settimanalmente

en: month
it_IT: mese

en: months
it_IT: mesi

en: monthly
it_IT: mensilmente

en: year
it_IT: anno

en: years
it_IT: anni

en: yearly
it_IT: annualmente

en: There are no views with that ID
it_IT: Non ci sono visualizzazioni con quell'ID

en: Select a view:
it_IT: Seleziona una visualizzazione:

en: Filter shortcodes within the view content
it_IT: Filtra gli shortcode all'interno del contenuto della visualizzazione

en: Limit
it_IT: Limite

en: Page size
it_IT: Dimensioni pagina

en: Entry order
it_IT: Ordinamento voci

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Include draft entries
it_IT: Includi bozze delle voci

en: Insert a View
it_IT: Inserisci una visualizzazione

en: Use Settings from View
it_IT: Usa impostazioni da Visualizzazione

en: No Entries Found
it_IT: Nessuna voce trovata

en: equal to
it_IT: uguale a

en: NOT equal to
it_IT: NON è uguale a

en: greater than
it_IT: maggiore di

en: less than
it_IT: minore di

en: greater than or equal to
it_IT: maggiore di o uguale a

en: less than or equal to
it_IT: minore di o uguale a

en: like
it_IT: come

en: NOT like
it_IT: NON come

en: starts with
it_IT: inizia con

en: ends with
it_IT: finisce con

en: Single Post
it_IT: Articolo singolo

en: Used for the single post page
it_IT: Utilizzato per la pagina articolo singolo

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
it_IT: Se non desideri visualizzare tutte le voci, è possibile inserire il numero limite qui. Lascia vuoto se vuoi che tutte le voci vengano elencate.

en: Page Size
it_IT: Dimensione pagina

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
it_IT: Il numero di voci da visualizzare per pagina. Lascia vuoto per non utilizzare la paginazione.

en: Sort & Filter
it_IT: Ordina & Filtra

en: Order
it_IT: Ordine

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Filter Entries
it_IT: Filtra voci

en: No Entries Message
it_IT: Messaggio nessuna voce

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Detail Page Slug
it_IT: Slug della pagina dettagli

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
it_IT: Esempio: Se il nome del parametro è 'contatto', l'url sarebbe come %1$s/pagina-selezionata?contatto=2. Se questa voce è legata ad un articolo, sarà invece utilizzato il permalink dell'articolo.

en: Parameter Value
it_IT: Valore parametro

en: Detail Page
it_IT: Pagina dettagli

en: Listing Page
it_IT: Pagina elenco

en: This page lists multiple entries. Link to a single entry/detail page using [detaillink]
it_IT: Questa pagina elenca molte voci. Collega ad una singola pagina voce/dettagli usando [detaillink]

en: This is the detail page for a single entry in this form
it_IT: Questa è la pagina dei dettagli di una singola voce di questo modulo

en: Before Content
it_IT: Prima del contenuto

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
it_IT: Questo contenuto non verrà ripetuto. Sarebbe un buon posto per inserire eventuali tag di una tabella HTML.

en: optional
it_IT: opzionale

en: The HTML for your page. If 'All Entries' is selected above, this content will be repeated for each entry. The field ID and Key work synonymously, although there are times one choice may be better. If you are panning to copy your view settings to other blogs, use the Key since they will be copied and the ids may differ from blog to blog.
it_IT: Il codice HTML per la pagina. Se sopra si seleziona 'tutte le voci', questo contenuto verrà ripetuto per ogni voce. L'ID e la Chiave del campo funzionano come sinonimi, anche se ci sono casi in cui una scelta può essere migliore. Se hai in programma di copiare le impostazioni di visualizzazione in altri blog, utilizza la Chiave dal momento che verranno copiati e gli ID possono differire da blog a blog.

en: Disable visual editor for this view
it_IT: Disabilita l'editor visuale per questa visualizzazione

en: After Content
it_IT: Dopo il contenuto

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
it_IT: Questo contenuto non verrà ripetuto. Sarebbe un buon posto per chiudere eventuali tag dal campo Prima del contenuto HTML.

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
it_IT: Il codice HTML per la voce nella pagina dinamica. Questo contenuto NON verrà ripetuto, e sarà mostrato solo quando si fa clic su %1$s.

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
it_IT: Questo non viene visualizzato da nessuna parte, ma è solo per il tuo riferimento. (facoltativo)

en: Use Entries from Form
it_IT: Utilizza voci dal modulo

en: View Format
it_IT: Formato visualizzazione

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
it_IT: Tutte le voci &mdash; elenca tutte le voci del modulo specificato

en: Single Entry &mdash; display one entry
it_IT: Voce singola &mdash; visualizza una voce

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
it_IT: Entrambi (Dynamic) &mdash; elenca le voci che saranno collegato ad una singola pagina voce

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
it_IT: Calendario &mdash; inserisci voci in un calendario

en: Entry ID
it_IT: ID Voce

en: Entry Key
it_IT: Inserisci chiave

en: Entry creation date
it_IT: Data di creazione Voci

en: Entry update date
it_IT: Data Aggiornamento

en: Random
it_IT: Casuale

en: Shortcodes
it_IT: Shortcode

en: Show
it_IT: Mostra

en: Save to get ID
it_IT: Salva per ottenere l'ID

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Draft or complete entry
it_IT: Voce in bozza o completa

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Complete entry
it_IT: Completa voce

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
it_IT: Opzioni Data: 'ORA' o una data nel formato gg-mm-yyyy.

en: Entry updated date
it_IT: Data aggiornamento voce

en: Entry key
it_IT: Chiave voce

en: Post ID
it_IT: ID articolo

en: Parent entry ID
it_IT: ID voce-genitore

en: Entry status
it_IT: Stato voce

en: is
it_IT: è

en: Event Date
it_IT: Data Evento

en: End Date or Day Count
it_IT: Data di fine o Conteggio Giorno

en: No multi-day events
it_IT: Non ci sono eventi di più giorni

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Select a field from your form that contains values like 1 week, 2 weeks, 1 year, etc. This will set the repeat period for each event.
it_IT: Seleziona dal modulo un campo che contiene valori come 1 settimana, 2 settimane, 1 anno, ecc. Ciò imposterà il periodo di ripetizione per ogni evento.

en: No repeating events
it_IT: Non ripetere evento

en: End Repeat
it_IT: Fine ripetizione

en: Never
it_IT: Mai
