Formidable Forms - en to ja translation catalogue (558 entries)

en:  (child)
ja:  (子)

en: %1$s <span class="count">(%2$s)</span>
ja: %1$s <span class=“count”>(%2$s)</span>

en: (Blank)
ja: (空白)

en: (Click to add description)
ja: (クリックして説明を追加)

en: (default template)
ja: (デフォルトテンプレート)

en: (label)
ja: (ラベル)

en: (no label)
ja: (ラベルなし)

en: (no title)
ja: (無題)

en: (template)
ja: (テンプレート)

en: 2 Col Options
ja: 2カラム設定

en: 3 Col Options
ja: 3カラム設定

en: 3. Save your form
ja: 3. フォームを保存します

en: 4 Col Options
ja: 4カラム設定

en: 65 or Above
ja: 65以上

en: Access this Settings Page
ja: 設定ページにアクセス

en: Activate
ja: 有効化

en: Active
ja: 有効

en: Add Entries from Admin Area
ja: 管理画面から投稿を追加

en: Add Fields Here
ja: ここにフィールドを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add entry management.
ja: 投稿管理を追加する。

en: Add/Edit Forms and Templates
ja: フォームやテンプレートの追加/編集

en: AddOns
ja: アドオン

en: Address
ja: 番地

en: Advanced
ja: 高度

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After Fields
ja: フィールドの後

en: Age
ja: 年齢

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Align
ja: 配置

en: Alignment
ja: 配置

en: Allow file uploads in your form.
ja: フォームでファイルのアップロードを許可する。

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Are you sure?
ja: 本当に実行しますか ?

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメリア

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: BG Image
ja: 背景画像

en: BG color
ja: 背景色

en: Background
ja: 背景

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Basque
ja: バスク語

en: Before Fields
ja: フィールドの前

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Border
ja: ボーダー

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Browser/OS
ja: ブラウザ/OS

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Buttons
ja: ボタン

en: C&ocirc;te d'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cape Verde
ja: カーボヴェルデ

en: Capitalize
ja: キャピタライズ

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Check Box
ja: チェックボックス

en: Check Boxes
ja: チェックボックス

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Chinese Simplified
ja: 中国語簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国語繁体字

en: Click
ja: クリック

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Click to toggle
ja: クリックで切替

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Color
ja: 色

en: Comment
ja: コメント

en: Comoros
ja: コモロ

en: Compact
ja: コンパクト

en: Confirm Email
ja: メールアドレスの確認

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Confirmation
ja: 確認

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Corners
ja: 角

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Countries
ja: 国

en: Create
ja: 作成

en: Create Form from Template
ja: テンプレートからフォームを作成

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cuba
ja: キューバ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Customization
ja: カスタマイズ

en: Customize HTML
ja: カスタム HTML

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Deactivate
ja: 停止

en: Default
ja: デフォルト

en: Default HTML
ja: デフォルト HTML

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Entries from Admin Area
ja: 管理画面から投稿を削除

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Delete Style
ja: スタイルを削除

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Direction
ja: 方向

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Draft
ja: 下書き

en: Drafts
ja: 下書き

en: Drop-down Select
ja: ドロップダウンの選択肢

en: Dropdown
ja: ドロップダウンリスト

en: Dutch
ja: オランダ語

en: East Timor
ja: 東チモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Entries from Admin Area
ja: 管理画面から投稿を編集

en: Edit Style
ja: スタイルを編集

en: Edit Styles
ja: スタイルを編集

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Email
ja: Email フィールド

en: Email Notification
ja: メール通知

en: English
ja: 英語

en: English/UK
ja: 英語/英国

en: Entries
ja: 投稿

en: Entry
ja: 投稿

en: Entry Key
ja: 投稿キー

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error
ja: エラー

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Estonia
ja: エストニア

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Export
ja: 書き出し

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Field Description
ja: フィールドの説明

en: Field Key
ja: フィールドキー

en: Field Label
ja: フィールドラベル

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Settings
ja: フィールドの設定

en: Field Size
ja: フィールドサイズ

en: Field Type
ja: フィールド形式

en: Fields
ja: フィールド

en: Fiji
ja: フィジー

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Finland
ja: フィンランド

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First
ja: 最初

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: For more information:
ja: 詳細について:

en: Form
ja: フォーム:

en: Form Classes
ja: フォームの class

en: Form Description
ja: フォームの説明

en: Form Key
ja: フォームキー

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Form Settings
ja: フォームの設定

en: Form Title
ja: フォーム名

en: Format
ja: フォーマット

en: Forms
ja: フォーム

en: France
ja: フランス

en: French
ja: フランス語

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French/Canadian
ja: フランス語/カナダ

en: French/Swiss
ja: フランス語/スイス

en: From
ja: 送信元

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: General
ja: 一般

en: Georgia
ja: ジョージア

en: German
ja: ドイツ語

en: German/Austria
ja: ドイツ語/オーストリア

en: German/Switzerland
ja: ドイツ語/スイス

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get Started
ja: 使い始める

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Global Settings
ja: 全体設定

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: HTML Tags
ja: HTML タグ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height
ja: 高さ

en: Hidden Field
ja: 非表示フィールド

en: Hide
ja: 非表示

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hover
ja: マウスオーバー

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Import
ja: インポート

en: Import Complete
ja: インポートが完了しました

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: Important
ja: 重要

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Input Field
ja: 入力項目

en: Installed
ja: インストールされています

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Key
ja: キー

en: Keys
ja: キー

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Label
ja: ラベル

en: Label Position
ja: ラベルの位置

en: Laos
ja: ラオス

en: Last Updated
ja: 最終更新日時

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Layout
ja: レイアウト

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Left
ja: 左

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Load Template
ja: テンプレートの読み込み

en: Lookup
ja: 検索

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Malaysian
ja: マレーシア語

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Margin
ja: マージン

en: Margin Bottom
ja: 下余白

en: Margin Top
ja: 上余白

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max Width
ja: 幅の上限

en: Maximum size: %s
ja: 最大サイズ: %s

en: Message
ja: メッセージ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Multiple Rows
ja: 複数行

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Style
ja: 新規スタイル

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: No Entries Found
ja: 投稿は見つかりませんでした

en: No Templates Found.
ja: テンプレートが見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島連邦

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Number
ja: 数字

en: Oman
ja: オマーン

en: Oops!
ja: おっと。

en: Option 1
ja: オプション 1

en: Option 2
ja: オプション 2

en: Optional
ja: オプション

en: Options
ja: 設定

en: Other
ja: その他

en: Overview
ja: 概要

en: Padding
ja: パディング

en: Page Break
ja: 改ページ

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Password
ja: パスワード

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Plugin Licenses
ja: プラグインライセンス

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese/Brazilian
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese/Portugal
ja: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Position
ja: 位置

en: Post
ja: 投稿

en: Post ID
ja: 投稿 ID

en: Preview
ja: プレビュー

en: Print
ja: 印刷

en: Published
ja: 公開

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Qatar
ja: カタール

en: Quickly and easily create drag-and-drop forms
ja: フォームをドラッグアンドドロップですばやく簡単に作成します。

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Read-only field
ja: 読み取り専用のフィールド

en: Redirect to URL
ja: URL へ転送

en: Referrer
ja: リファラー

en: Remove
ja: 削除

en: Remove box shadow
ja: ボックスシャドウを削除

en: Reply To
ja: 返信先

en: Required
ja: 必須

en: Required Label
ja: 必須項目

en: Restore
ja: 復元

en: Restore from Trash
ja: ゴミ箱から復元します

en: Rich Text
ja: リッチテキスト

en: Right
ja: 右

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian
ja: ロシア語

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: SAMPLE:
ja: サンプル:

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サモア

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Save Style
ja: スタイルを保存

en: Saved
ja: 保存されました

en: Saving
ja: 保存中

en: Scale
ja: 縮尺変更

en: Search
ja: 検索

en: Section
ja: セクション

en: Select a form:
ja: フォームの選択:

en: Send Emails in Plain Text
ja: プレーンテキストでメールを送信

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビア・モンテネグロ

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Saved
ja: 設定を保存しました

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Shadow
ja: 影

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show
ja: 表示する

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single Row
ja: 単一行

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Site Name
ja: サイト名

en: Site URL
ja: サイトURL

en: Size
ja: サイズ

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Somewhat Important
ja: やや重要

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Korea
ja: 韓国

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Spain
ja: スペイン

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish/Latin America
ja: スペイン語/ラテンアメリカ

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Style
ja: スタイル

en: Style Name
ja: スタイル名

en: Styles
ja: スタイル

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Button
ja: 送信ボタン

en: Submit Button Text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Success
ja: 成功

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Support
ja: 作者を応援

en: Suriname
ja: スリナム

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switch Form
ja: フォームの切り替え

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Tags
ja: タグ

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Template was Successfully Updated
ja: テンプレートは正常に更新されました

en: Templates
ja: テンプレート

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area
ja: テキストエリア

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Thai
ja: タイ語

en: Thailand
ja: タイ

en: That license is expired
ja: ライセンスの有効期限が切れています

en: The file does not exist, please try again.
ja: ファイルが存在しません。もう一度お試しください。

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ja: reCAPTCHA が正しく入力されませんでした

en: This is sample text
ja: これはサンプルテキストです

en: Time
ja: 時刻

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Title
ja: タイトル

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Top
ja: 上

en: Total
ja: 合計

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Type
ja: タイプ

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukranian
ja: ウクライナ語

en: Under 18
ja: 18歳以下

en: Uninstall Formidable
ja: Formidable Forms をアンインストール

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: Unknown
ja: 不明

en: Update
ja: 更新

en: Updated
ja: 更新済み

en: Upgrade to Pro
ja: Proへアップグレード

en: Upload file and import
ja: ファイルをアップロードしてインポート

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Use HTML5 in forms
ja: フォームに HTML5 を使用します

en: Use PayPal with this form.
ja: このフォームに PayPal を使用する。

en: Use Paypal with this form.
ja: このフォームで PayPal を使用する。

en: Use Twilio with this form.
ja: このフォームに Twilio を使用する。

en: Use page breaks.
ja: 改ページを使用する。

en: User IP
ja: ユーザー IP

en: User Information
ja: ユーザー情報

en: User Permissions
ja: ユーザー権限

en: User-Agent (Browser/OS)
ja: ユーザーエージェント (ブラウザー/OS)

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City
ja: バチカン市国

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: View Entries from Admin Area
ja: 管理画面から投稿を表示

en: Virgin Islands, British
ja: イギリス領ヴァージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: アメリカ領ヴァージン諸島

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website/URL
ja: サイト/URL

en: Weight
ja: 重さ

en: Width
ja: 幅

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: automatic width
ja: 自動幅

en: bold
ja: 太字

en: center
ja: 中央

en: characters maximum
ja: 文字上限

en: dashed
ja: 破線

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: default
ja: デフォルト

en: dotted
ja: 点線

en: double
ja: ダブル

en: everyone
ja: 誰でも

en: hour
ja: 時間

en: hours
ja: 時

en: italic
ja: 斜体

en: left
ja: 左

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: month
ja: 月

en: months
ja: ヶ月

en: none
ja: なし

en: normal
ja: 標準

en: pixels wide
ja: ピクセル幅

en: reCAPTCHA Language
ja: reCAPTCHA の言語

en: right
ja: 右

en: rows high
ja: 列 (高さ)

en: second
ja: 秒

en: seconds
ja: 秒

en: solid
ja: 直線

en: top
ja: 上

en: week
ja: 週

en: weeks
ja: 週間

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年
